Masz pytania?
608 39 29 49
biuro@ciachbud.pl

Wzmocnienia konstrukcji taśmami z włókna węglowego

Konstrukcje z żelbetu i betonu muszą zwykle wytrzymywać bardzo duże obciążenia i w związku z tym stopniowo ulegają osłabieniu. Jednak ich stabilność jest podstawą bezpieczeństwa, dlatego gdy wraz z upływem czasu pogarsza się stan techniczny takich konstrukcji budowlanych, niezbędne jest wykonanie ich wzmocnienia. Czynności tej dokonuje się także podczas przebudowy obiektu lub też innych zmian konstrukcyjnych.

Istnieją różne metody wzmacniania konstrukcji żelbetonowych i betonowych, jednak za tę najbardziej niezawodną uznaje się zastosowanie taśm węglowych. Są to taśmy zbrojone jednokierunkowo, umieszczane w strefach rozciąganych elementów konstrukcji. Włókna węglowe, z których są wykonane, ze względu na swoją strukturę charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną. Umacnianie konstrukcji taśmami węglowymi przedłuża ich trwałość i zwiększa stabilność.

Włókno węglowe – niezawodny wynalazek

Włókna węglowe stosowane są w wielu branżach – wszędzie tam, gdzie potrzebny jest niezwykle mocny materiał gwarantujący najwyższą wytrzymałość wzmacnianej nim konstrukcji. Przykładem jest przemysł jachtowy, w którym stosuje się je do umacniania narażonych na duże obciążenia elementów (np. masztów, sterów) czy też przemysł lotniczy, w którym włókna węglowe wykorzystuje się między innymi w budowie śmigieł i wzmacnianiu skrzydeł. Branżą, która nie może się bez nich obejść, jest też branża budowlana. Dzięki zastosowaniu ich w budownictwie konstrukcje są stabilne, odporne na uszkodzenia i obciążenia, a także na zużycie wynikające z eksploatacji i mijającego czasu. Wzmocnienia można wykonać między innymi na takich elementach konstrukcyjnych jak:

  • dachy,

  • stropy,

  • dźwigary (belki, wiązary),

  • ściany żelbetowe,

  • słupy żelbetowe,

  • fundamenty.

Wzmacnianie konstrukcji taśmami węglowymi – jakie daje efekty?

Celem zastosowania taśm z włókien węglowych w przypadku konstrukcji budowlanych jest polepszenie ich parametrów wytrzymałościowych – zarówno w zakresie zginania, jak i rozciągania. Ponadto dochodzi wtedy do redukcji rys oraz zauważalnie zmniejsza się ugięcie. Co ważne, wzmocnienia te charakteryzują się małym ciężarem i niewielkimi rozmiarami, więc w żaden sposób nie obciążają dodatkowo konstrukcji, a jedynie zwiększają jej wytrzymałość.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych usługami z zakresu wykorzystania taśm węglowych do kontaktu z firmą CIACHBUD. Wszystkie prace wykonujemy rzetelnie, dokładnie i profesjonalnie, a nasi klienci są zawsze zadowoleni z rezultatów. Zapraszamy do współpracy!